19 czerwiec 2020

Maląg: liczba rejestrujących się firm jest wyższa niż na początku roku

fot. PAP
Po trudnym czasie dla polskiej gospodarki, dziś możemy mówić, że liczba firm rejestrujących się jest wyższa niż była na początku roku - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Jak zauważyła w TVP Info Maląg, okres pandemii koronawirusa był bardzo ciężki dla polskiej gospodarki - liczba zarejestrowanych firm "dramatycznie spadła". "Ale dziś możemy śmiało mówić, że liczba firm rejestrujących się jest wyższa niż była na początku roku" - powiedziała. Na początku tego tygodnia było to o prawie 15 tys. więcej.

Poinformowała, że przez ten czas przybyło ok. 90 tys. osób bezrobotnych, które - przypomniała - otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci dodatku solidarnościowego. Zaznaczyła, że będzie on wynosił 1,4 tys. zł, ponieważ "tak jest policzone w ustawie".

Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. - ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Ustawa o dodatku solidarnościowym zakłada także m.in. podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1,2 tys. zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. Później kwota ta wyniesie 942,30 zł. Zasiłek ma wzrosnąć od 1 września 2020 r. Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni, zarówno nowo rejestrujący się, jak też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.

Maląg podała również dane dotyczące wypłat mikropożyczek z tarczy antykryzysowej w poszczególnych miastach. Z danych tych wynika, że dotychczas zrealizowane zostało: w Lublinie 95 proc., w Szczecinie 92 proc., w Gdańsku 90 proc., w Białymstoku 87 proc., w Warszawie 58 proc. i w Poznaniu 55 proc. "Trzeba przyznać, że od kiedy zaczęliśmy pokazywać publicznie słabą realizację w niektórych miastach, to ona przyspieszyła" - zauważyła minister. Choć - dodała - w Warszawie wciąż czeka na pożyczki jeszcze 50 tys. mikroprzedsiębiorców.

Szefowa MRPiPS przypomniała też, że tarcza antykryzysowa, która ruszyła 1 kwietnia, miała być "szybkim wsparciem dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy, zachwowanie płynności w funkcjonowaniu przedsiębiorstw oraz wsparciem finansowym dla pracodawców w wypłatach świadczeń dla pracowników".

Poinformowała, że dotychczas w ramach wsparcia antykryzysowego wypłacone zostało około 88 mld zł. "My przede wszystkim wspieramy miejsca pracy i przedsiębiorców; instrumenty tarczy działają i są sprawne" - zaznaczyła Maląg.

Tarcza antykryzysowa pozwala korzystać z dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, jeśli w zakładzie pracy nastąpił przestój ekonomiczny w związku z COVID-19. Tarcza antykryzysowa to także szereg działań w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wypłata postojowego czy zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać również m.in. z pożyczek do 5 tys. zł. Tarcza finansowa opiera się na finansowaniu z PFR-u; zawiera instrumenty wsparcia nie tylko dla mikrofirm, ale też dla małych, średnich i dużych firm. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2021-01-30 17:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 16:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany