23 czerwiec 2020

Kamiński: poszkodowanym przez zalania obywatelom wypłacono 1,1 mln zł

fot. PAP
Ok. 11 tysięcy razy musieli interweniować nasi strażacy, udzielając pomocy obywatelom, których dosięgła klęska żywiołowa – powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że poszkodowanym przez zalania obywatelom wypłacono 1,1 mln zł.
REKLAMA

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef MSWiA zaznaczył, że strażacy głównie mieli do czynienia ze zdarzeniami o charakterze podtopień na terenie południa polski zwłaszcza na terenie woj. małopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego. Podkreślił, że w tej chwili sytuacja jest już opanowana, ale zagrożenie w najbliższych godzinach i dniach wciąż może wystąpić na terenie województwa podkarpackiego.

"Zarówno strażacy, którym składam ogromne podziękowania za skuteczną pomoc i niezwykłą determinację w zwalczaniu skutków klęski żywiołowej jak i wojewodowie udzielają natychmiastowej i szybkiej pomocy wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują" – powiedział Mariusz Kamiński.

Dodał, że na terenie województwa małopolskiego jest już podsumowanie strat z 11 gmin. "Wojewodowie wypłacili szybkie zasiłki dla osób, które poniosły straty w wyniku tej klęski żywiołowej w wyniku podtopień na kwotę ponad 1 mln 100 tys. zł." – poinformował Kamiński.

Przekazał też, że trwają szacunki strat związane z koniecznością remontów budynków mieszkalnych i gospodarczych "Po oszacowaniu tych strat wszystkie zasiłki zostaną szybko wypłacone" – podał Kamiński.

Poinformował także, że jeżeli chodzi o inne województwa te straty są mniejsze. "Wydaje się, że kryzys mamy już za sobą, ale do końca tygodnia wojewoda podkarpacka ogłosiła stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie województwa podkarpackiego" – mówił Kamiński.

Jak podkreślił to właśnie tam grupowane są teraz siły i środki, żeby udzielić mieszkańcom szybkiej pomocy zarówno związanej z działalnością strażaków jak i pomocy finansowej.

Szef MSWiA przekazał też, że w odwodzie jest około 3 tysiące strażaków PSP, którzy są przygotowani, by przemieszać się do miejsc zagrożonych oraz ok. 9 tys. druhów z ochotniczych straży pożarnych.

Przygotowanych jest również ok. 20 mln worków oraz 120 maszyn, które automatycznie będą te worki napełniały.

Jednocześnie przypomniał, że wojewodowie mogą udzielać szybkiej pomocy obywatelom, którzy ponieśli straty, i których mienie zostało zniszczone, w wysokości do 6 tys. zł, a po powołaniu komisji, która oszacuje straty wojewodowie mogą przeznaczyć zasiłki dla mieszkańców, żeby odbudowali swoje mienie. W przypadku budynków mieszkalnych, które wymagają naprawy to kwota do 200 tys. zł, a w przypadku budynków gospodarczych to kwota do 100 tys. zł. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2021-01-30 17:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 16:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany