26 czerwiec 2020

Dzień diabetyka: Jak poskromić cukrzycę?

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych i prowadzi do wielu powikłań. W Polsce z cukrzycą mierzy się blisko 3 miliony osób, czyli co 11 dorosły. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba charakteryzująca się wysokim poziomem glukozy we krwi. Jednak jej leczenie to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, lecz także skuteczna walka z jej powikłaniami sercowo-naczyniowymi (diabetycy dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe narażeni są na wystąpienie zawału serca i udaru mózgu), retinopatią cukrzycową (utrata wzroku), nefropatią (niewydolność nerek), neuropatią (zapalenie nerwów obwodowych) i stopą cukrzycową.


Z okazji Dnia Diabetyka (27.06.) została przygotowana animacja edukacyjna pt. „Jak poskromić cukrzycę?”, która  pokazuje czym jest cukrzyca i jakie są jej najgroźniejsze konsekwencje zdrowotne. Na animację składają się zwycięskie plakaty, przygotowane przez studentów uczelni artystycznych w konkursie „Poskromienie cukrzycy”. Studenci na plakatach przedstawili powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca, które wpływają na jakość i długość życia diabetyków.

Jak pokazują statystyki – co 8 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera jedna osoba, w tym ponad połowa z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, które Polskie Stowarzyszenie Diabetyków prowadzi m.in. w ramach kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” we współpracy z ekspertami medycznymi, towarzystwami naukowymi i instytucjami zajmującymi się ochroną zdrowia. Zapraszam do obejrzenia zwycięskich prac oraz zapoznania się z podstawowymi informacjami o cukrzycy, które mogą przydać się każdemu z nas. – mówi Anna Śliwińska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Co istotne, poprzez profilaktykę, czyli zdrowy tryb życia oraz regularne badania można skutecznie zapobiegać cukrzycy, zaś w przypadku jej wczesnego wykrycia, zminimalizować czy też całkowicie wykluczyć skutki jej powikłań.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2021-01-30 17:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 16:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany