7 lipiec 2020

Duda w Suwałkach: cel to ambitna polityka gospodarcza w oparciu o nowoczesny rozwój i tradycję

fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda mówił we wtorek w Suwałkach (Podlaskie), że ambitna i odważna polityka gospodarcza, dynamiczny rozwój oparty o nowoczesne technologie, ale i tradycję, kulturę i wartości to cel jego działań, jeśli zostanie prezydentem na drugą kadencję.
REKLAMA

Przekonywał, że jego prezydentura to było "pięć lat sprawiedliwej budowy Polski w oparciu o zasadę zrównoważonego i równego rozwoju".

"I to jest (...) także i plan na najbliższe lata. Ja ubiegam się o urząd prezydenta RP na drugą kadencję po pierwsze po to, aby zabezpieczyć to wszystko, co do tej porty zostało państwu przekazane (...)wszystkie te programy społeczne, żeby to było utrzymane, żeby nie było ani zabrane ani pogorszone, ale nie tylko. Bo to był wstęp. Ja chcę, żebyśmy teraz prowadzili ambitną i odważną politykę gospodarczą" - mówił Andrzej Duda do mieszkańców Suwałk.

Podkreślał, że najważniejsze jest teraz to, by w związku z kryzysem (spowodowanym pandemią) Polska wróciła na drogę dynamicznego rozwoju. Prezydent mówił, że potrzebna jest odpowiedzialna polityka. "Czyli trzeba wspólnie działać dla dobra państwa i dla dobra społeczeństwa. I to jest dzisiaj najważniejsze byśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju, ja to właśnie chcę zrealizować" - mówił prezydent.

Podkreślił, że dopiero od pięciu lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskich władz i pod szczególną opieką władz, dzięki polityce ukierunkowanej na człowieka i na polską tradycyjną rodzinę wielopokoleniową.

Zaznaczył, że "choć przykro to mówić, trzeba było zacząć od tego, by w ogromnym stopniu zlikwidować w Polsce biedę". "I to się udało; przez pięć lat wyprowadziliśmy z nędzy, dosłownie, milion dwieście tysięcy ludzi w naszym kraju" - mówił Duda. Według niego "mamy w tej chwili społecznie najlepszą sytuację w naszej historii", a bieda dzieci została zredukowana o 90 proc. dzięki wprowadzeniu programów 500 plus, 300 plus, tzw. 13. emeryturze oraz podwyżce najniższych wynagrodzeń.

Według Andrzeja Dudy, obok wszystkich wprowadzonych rozwiązań prorodzinnych, programów społecznych potrzebna jest teraz odważna i zdecydowana polityka inwestycyjna. "Polska musi się cała równo rozwijać. Potrzebujemy wielkich inwestycji, tych o charakterze suwerennościowym, takich jak przekopanie Mierzei Wiślanej po to, żeby zbudować kanał, żeby nie trzeba było Rosjan pytać, czy możemy wpłynąć na nasze polskie wody Zalewu Wiślanego, żebyśmy wzmocnili tutaj swoje strategiczne bezpieczeństwo, ale także, żeby mogła się rozwijać gospodarka w tej części Polski" - powiedział Andrzej Duda.

Ale - jak dodał - to także inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny. "Wielki port lotniczy, którego Polska potrzebuje, bo jesteśmy dużym państwem w sercu Europy, leżymy w samym środku Europy, a każde duże, szanujące się państwo Europy Zachodniej ma taki wielki port lotniczy. I my też taki port lotniczy powinniśmy mieć" - oświadczył prezydent.

Podkreślił, że nie należy też zapominać o inwestycjach lokalnych, które będą realizowały samorządy. "I po to trzeba ustanowić Fundusz Inwestycji Lokalnych, aby nawet te najmniejsze gminy mogły skorzystać z pieniędzy i dokonać tak zwanego wkładu własnego biorąc chociażby środki, które będą do nas przychodziły z Unii Europejskiej" - mówił Duda.

Ubiegający się o reelekcję prezydent wskazywał, że rozwój ma się opierać na dwóch filarach: nowoczesnej gospodarce z najnowszymi technologiom - także dzięki inwestycjom zagranicznym oraz krajowym - oraz polskich tradycjach, kulturze, wartościach, które są "wielką naszą siłą", trzeba się na nich opierać i ich bronić.

"Te wartości pozwolą nam się dalej budować, pozwolą nam wychowywać następne pokolenia, pozwolą nam kształcić kolejne pokolenia ludzi zakochanych w naszej ojczyźnie, patriotów zakochanych w jej wartościach" - mówił prosząc o wsparcie w wyborach i opowiedzenie się za polityką "nowoczesnego rozwoju przez pryzmat rodziny i człowieka". "Bo taką politykę ja dalej chcę prowadzić" - zapewnił Andrzej Duda.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski, Izabela Próchnicka, Edyta Roś, Wiktoria Nicałek

bur/ kow/ ero/ wni/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2021-01-30 17:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 16:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany