reklama
kategoria: Polityka
24 maj 2024

Przedstawiciele komisji ds. wyborów korespondencyjnych zapowiadają zawiadomienia do prokuratury

zdjęcie: Przedstawiciele komisji ds. wyborów korespondencyjnych zapowiadają zawiadomienia do prokuratury / fot. PAP
fot. PAP
Przedstawiciele komisji ds. wyborów korespondencyjnych zapowiedzieli złożenie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Elżbietę Witek, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego oraz byłe kierownictwo PP i PWPW.
REKLAMA

Złożenie zawiadomień zapowiedzieli na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu komisji jej członkowie z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i PSL. Komisja przesłuchiwała w piątek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Szef komisji Dariusz Joński (KO) zaznaczył na późniejszej konferencji, że przesłuchaniem Kaczyńskiego komisja "zamyka klamrę najważniejszych świadków" dla sprawy wyborów prezydenckich z 2020 r., które z powodu pandemii początkowo miały odbyć się w trybie korespondencyjnym.

Zdaniem Jońskiego wątek polityczny w tej sprawie "jest szalenie istotny, dlatego że Jarosław Kaczyński nigdy nic nie podpisywał w tej sprawie". "Był zwykłym posłem, ale podejmował, okazuje się, najważniejsze decyzje w sprawie terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów. Swoją drogą, namawiany przez Adama Bielana, rzecznika kandydata na prezydenta PiS Andrzeja Dudy" - podkreślił, nawiązując do tego, że w 2020 r. Bielan był rzecznikiem sztabu ubiegającego się wówczas o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Joński zaznaczył, że raport z prac komisji i wnioski do prokuratury "będą o tym, że nikt nie może być ponad prawem i nikt nigdy więcej nie może organizować wyborów przez jakąkolwiek inną instytucję niż Państwowa Komisja Wyborcza czy Krajowe Biuro Wyborcze". "Dlatego raport (z prac komisji) będzie aktem oskarżenia wobec ośmiu lat rządów PiS i +patopaństwa+, które stworzyło PiS, gdzie człowiek z Nowogrodzkiej (...) podejmował decyzje, a najważniejsze osoby w państwie, ministrowie konstytucyjni nie mieli nic do powiedzenia" - zaznaczył.

"Dlatego, szanowni państwo, będziemy chcieli złożyć zawiadomienie do prokuratury na samego Jarosława Kaczyńskiego za sprawczość kierowniczą. Za to, że to on podejmował decyzje, choć nie miał żadnych do tego uprawnień. Ani marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ani premier nie upoważnili go do tego, żeby on decydował o terminie i sposobie przeprowadzenia wyborów" - przekazał Joński.

Zapowiedział również złożenie zawiadomienia do prokuratury na byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który - jak mówił - bez podstawy prawnej podpisał decyzję, w wyniku której wydano prawie 100 mln zł. Były premier był przesłuchiwany przez komisję w związku z wydanymi przez niego dwiema decyzjami z 16 kwietnia 2020 r. Pierwsza polecała Poczcie Polskiej podjęcie i realizację "niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, z powodu panującej wówczas pandemii". Druga decyzja zobowiązywała PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory, czyli wydrukowanie pakietów wyborczych.

Szef komisji przekazał również, że kolejny wniosek do prokuratury dotyczy byłego szefa MAP Jacka Sasina, bo - jak uzasadnił Joński - "nie została wykonana decyzja, która zobowiązywała go do podpisania umowy w ramach Poczty Polskiej".

Wiceprzewodniczący komisji Jacek Karnowski (KO) przypomniał, że cały proces trzykrotnego czytania ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. trwał 2 godziny 40 minut. Dodał, że posłowie nie mieli żadnych szans, żeby zapoznać się z tą ustawą.

Karnowski zaznaczył, że nad całością procesu legislacyjnego czuwa marszałek Sejmu. I stąd - jak poinformował - będzie też doniesienie na byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Wiceszef komisji dodał, że kolejny wniosek dotyczy b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, "który nadzorował Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych i także nie podpisał umowy, nie zrealizował decyzji pana premiera".

Wiceszef komisji z Polski 2050-TD Bartosz Romowicz zwrócił uwagę, że ważną częścią pracy komisji stanowiło przesłuchanie m.in. byłego kierownictwa Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). "Dlatego też jednym z zawiadomień do prokuratury będą zawiadomienia w stosunku do osób sprawujących funkcje kierownicze Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Poczty Polskiej" - przekazał Romowicz.

Na pytanie, czy zapowiedziane wnioski do prokuratury zostaną skierowane jeszcze przed zakończeniem prac komisji, Joński odparł, że nie. "Będzie to wynikało z raportu Komisji. Muszą one (zawiadomienia) być bardzo dobrze udokumentowane i przeanalizowane" - podkreślił.

Wiceszef komisji z PiS Waldemar Buda, pytany o zapowiedzi złożenia wniosków do prokuratury m.in na Kaczyńskiego i Morawieckiego, stwierdził, że szef komisji Dariusz Joński tak naprawdę zapowiedział złożenie tych wniosków z chwilą powołania tej komisji. "Ja tu nie mam żadnych wątpliwości, że ma już te zawiadomienia napisane od lutego" - podkreślił.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie będzie to stanowisko całej komisji. "Bo my będziemy mieli swoje wnioski w tej sprawie. Będziemy szukali odpowiedzialności osób, które blokowały i spowodowały zablokowanie tego pojazdu, który zmierzał do przeprowadzenia wyborów" - powiedział Buda.

O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania, co, jak powiedział PAP przewodniczący komisji Dariusz Joński, odbędzie się w najbliższych dniach. Samo złożenie wniosków nastąpi według niego po zaprezentowaniu raportu z prac komisji.

W komisji zasiada sześciu posłów koalicji rządzącej: Dariusz Joński, Jacek Karnowski i Magdalena Filiks z KO, Bartosz Romowicz (Polska2050-TD), Agnieszka Kłopotek (PSL-TD) i Anita Kucharska Dziedzic z Lewicy. W komisji jest też czterech posłów PiS: Waldemar Buda, Przemysław Czarnek, Michał Wójcik i Mariusz Krystian oraz jeden poseł Konfederacji - Witold Tumanowicz. (PAP)

autor: Edyta Roś, Olga Łozińska

ero/ oloz/ sdd/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bytom
0.9°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany