Zdrowe ciało, zdrowy duch
To tylko jedno z poruszonych w poniedziałek zagadnień. Uczestnicy prelekcji poznali też nowoczesne rozwiązania w leczeniu nowotworów, a ponadto dowiedzieli się, jaki wpływ na nasze zdrowie mają zmiany cywilizacyjne.
Wykład prof. Anity Olejek, laureatki Bytomskiej Nagrody Europejskiej w całości poświęcony był roli wody w organizmie człowieka. Ten cenny płyn spełnia bardzo wiele funkcji, m.in. rozpuszcza pokarm, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, reguluje temperaturę ciała czy nawilża śluzówki. Jego niedobór zaledwie w trzech procentach wywołuje zmęczenie zawroty głowy, zaburzenia mowy, omamy i wiele innych dolegliwości. Człowiek powinien wypijać około 2,5 litra wody na dzień. Ogólną zasadą jest, że tysiąc mililitrów powinno przypadać na 1000 kalorii - tłumaczyła Olejek. Trzeba jednak pamiętać, że czasem potrzebujemy jej więcej. Tak jest w przypadku kobiet ciężarnych czy sportowców.
Uczestnicy wczorajszej konferencji wysłuchali także Kornelii Cieśli, dyrektorki Szpitala Specjalistycznego nr 2, która przypomniała nam o podstawowych zasadach zdrowego trybu życia. Często wydaje nam się, że skoro nasi dziadkowie, czy rodzice chorowali na raka, to my także tego nie unikniemy. Okazuje się jednak, że tylko trzydzieści procent przypadków nowotworów wynika z genetyki - mówiła. Dlatego warto zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, unikać używek i dbać o równowagę emocjonalną.
O nowoczesnych metodach stosowanych w onkologii opowiedział nam z kolei prof. Aleksander Sieroń, kierownik jednego z oddziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ten wykład dostarczył kolejnych dowodów na to, że w naszych czasach rak to nie wyrok. Ważna jest jednak profilaktyka.
Wczorajsza konferencja przebiegała pod hasłem „Nowotwory i choroby cywilizacyjne wyzwaniem dla współczesności". Zorganizowana została w ramach piątej edycji akcji "Śląska wiosna ze zdrowiem". Spotkanie zainicjowała Barbara Dziuk, a patronat nad nim sprawował Damian Bartyla.