reklama
kategoria: Kraj
10 styczeń 2023

Węzeł przesiadkowy Olsztyn Śródmieście oddany do użytku

Węzeł przesiadkowy Olsztyn Śródmieście, dzięki któremu pasażerowie z pociągu mogą przesiąść się do komunikacji miejskiej został oddany we wtorek do użytku. W tym miejscu zachowane zostały relikty cmentarza ewangelicko-augsburskiego.
REKLAMA

Jak podał w komunikacie Urząd Miasta w Olsztynie, prace realizowane przy okazji przebudowy ul. Partyzantów unaoczniły, że na tym obszarze pozostały komory grobowe. Dzięki współpracy samorządu Olsztyna, parafii ewangelicko-augsburskiej oraz stowarzyszenia Święta Warmia dawni mieszkańcy miasta zostali uhonorowani w oryginalnej przestrzeni.

Obszar u zbiegu ul. 1 Maja a Partyzantów był terenem, na którym w latach 1873-1947 istniał cmentarz ewangelicki. Później teoretycznie został zlikwidowany, a na jego miejscu zostały wybudowane m.in. garaże.

"To miejsce jeszcze półtora roku temu wyglądało zupełnie inaczej. Natomiast teraz to kolejne miejsce także na turystycznej i historycznej mapie naszego miasta. A jednocześnie nawiązujące do przestrzeni parkowej. Dziękuję parafii oraz Świętej Warmii za wysiłek, który został włożony, byśmy mogli dojść do tego momentu"- podkreślił cytowany w komunikacie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Teren kończący ul. 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i peronie kolejowym Olsztyn-Śródmieście przez lata był bardzo zaniedbany. Jednym z elementów prac była rozbiórka ponad 50 znajdujących się tam garaży i budynków gospodarczych.

Na specjalnych tablicach oraz w pawilonie pamięci zostało upamiętnionych z imienia i nazwiska oraz daty śmieci ponad 1,3 tys. osób, które zostały w tym miejscu pochowane. Urządzona została także zieleń, dojścia do peronu kolejowego oraz do przystanków autobusowych przy ul. Partyzantów. Poza tym powstało siedem krótkoterminowych miejsc postojowych.

"Gdy chodziliśmy, oglądaliśmy to miejsce, resztki drzewostanu, wyglądało to fatalnie. Pewnie gdyby sytuacja z odkryciem szczątków zdarzyła się w innym momencie, sprawa mogłaby nie mieć tak szczęśliwego końca. Mieliśmy różne koncepcje, jak to miejsce przywrócić pamięci. Cieszę się bardzo z dojścia do porozumienia i ostatecznego efektu. Dziś mogą tu przyjść choćby przewodnicy turystyczni i opowiadać o historii miasta" - zaznaczył cytowany w komunikacie Rafał Bętkowski ze Stowarzyszenia Święta Warmia.

Powstanie nowej przestrzeni publicznej, to nie tylko zmiana wyglądu miasta. To jednocześnie przywrócenie godności także tym dawnym mieszkańcom Olsztyna, którzy nadal spoczywają w tej ziemi.

Przed laty na tym cmentarzu zostali pochowani m.in. burmistrzowie Olsztyna Friedrich von Roebel, Oskar Belian czy przedsiębiorca i przewodniczący olsztyńskiej Rady Miasta Karl Roensch. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bytom
-0.8°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Museum Music Republic, Bytom, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Klub Hologram, Bytom, Plac...
wstęp biletowany