Remont zabytkowej nastawni ma kosztować prawie 1,4 mln zł
PKP PLK opublikowały wyniki przetargu na remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu. Zwycięzca, firma Porr, odpowiada także za trwającą przebudowę linii kolejowej 131 (tzw. magistrali węglowej) w centralnej części woj. śląskiego, której koszt to ponad 1,5 mld zł. W ramach inwestycji remontowana jest m.in. bytomska stacja kolejowa.
Znajdująca się nieopodal modernistyczna nastawnia bramowa w ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w całości posiada wartość historyczną, ilustrując modernizację i rozbudowę sieci kolejowej w Bytomiu oraz jej dawną rangę na terenie Górnego Śląska.
"Obiekt posiada także unikatową wartość architektoniczną i naukową, gdyż w sposób autentyczny ilustruje myśl techniczną i projektową inżynierii kolejowej o nietypowych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz z zachowanym wyposażeniem technologicznym" – podkreślił konserwator Łukasz Konarzewski w swojej opinii sprzed półtora roku.
Początkowo PLK planowały likwidację nastawni i częściowe przeniesienie jej w inne miejsce. Zapobiegło temu zaangażowanie społeczne mieszkańców oraz decyzja konserwatora z 2022 r. o wpisaniu obiektu w całości - zarówno stalowej nadwieszanej części z półkolistym zakończeniem, filarów oraz suwakowych urządzeń sterowania ruchem, jak i murowanej klatki schodowej oraz parteru - do rejestru zabytków woj. śląskiego. Wcześniej konserwator zamierzał objąć ochroną tylko fragment nastawni. Ostatecznie PLK musiało zaprojektować układ torowy z uwzględnieniem zabytku.
Remont, którego zakres ustalono z konserwatorem, a koszty PLK zamierzają pokryć z własnej kieszeni, ma objąć m.in. oczyszczenie i odmalowanie stalowej konstrukcji, renowację wnętrz, elewacji oraz dachu, a także podświetlenie obiektu, aby był dobrze widoczny z dworca kolejowego. Rzeczniczka PKP PLK Katarzyna Głowacka poinformowała PAP, że prace powinny zostać zakończone w 2024 r.
Do przetargu stanęły cztery firmy. Oferty dwóch zostały odrzucone ze względów formalnych. Trzecia – Efekt z Chorzowa – w ocenie komisji złożyła mniej korzystną ofertę. Jedynym kryterium była cena. Uczestnicy postępowania mogą odwołać się od jego wyników. (PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ pad/ mmu/
