Adamczyk liczy, że powstanie bezkolizyjny przejazd na linii LHS w Małopolsce

fot. PAP
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy, że w ciągu najbliższych kilku lat powstanie bezkolizyjny przejazd na Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS) w miejscowości Uniejów-Rędziny (Małopolskie). Zadeklarował możliwość wsparcia zadania z funduszy rządowych.
REKLAMA

Wiadukt ten miał zostać zbudowany przed 40 laty, wraz z powstaniem Linii Hutniczej Szerokotorowej o rozstawie szyn 1520 mm, która przebiega przez terytorium Polski od granicy wschodniej do terminalu przeładunkowego w Sławkowie w woj. śląskim. W miejscowości Uniejów-Rędziny tory przecięły drogę wojewódzką, na której zgodnie z założeniami miał powstać wiadukt. Do jego budowy nigdy nie doszło, zamiast tego kilkaset metrów dalej zbudowano tymczasową drogę wewnętrzną i prowizoryczny przejazd, który jest wykorzystywany do dziś.

Jak przypomniał Adamczyk w sobotę w Uniejowie-Rędzinach, w ramach inwestycji LHS przed laty planowano zrealizować wiele przedsięwzięć, które miały zabezpieczać bezpieczeństwo mieszkańców i płynność ruchu, ale ich zaniechano, zastępując prowizorycznymi rozwiązaniami.

"Minęło 40 lat i w dalszym ciągu prowizoryczny objazd funkcjonuje, utrudnia życie mieszkańcom, ale przede wszystkim stwarza olbrzymie niebezpieczeństwo” - wskazał szef resortu infrastruktury.

Budowa bezkolizyjnego przejazdu – dodał minister – to inicjatywa powiatu miechowskiego, gminy Charsznica i spółki zarządzającej linią LHS. „Mam nadzieję, że włączymy w to także środki finansowe ministerstwa infrastruktury z subwencji rezerwy ogólnej i będziemy mogli mówić o tym, że marzenia już drugiego pokolenia mieszkańców wreszcie zostaną spełnione” - zapowiedział.

Według niego inwestycja może zostać zrealizowana w ciągu około 5 lat, z czego około 1,5 roku zajmie sama budową. Wcześniej należy przygotować dokumentację, pozyskać niezbędne zgody i pozwolenia oraz rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę zadania.

LHS to najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z woj. śląskim. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. W kończącym ją Euroterminalu Sławków towary ze Wschodu mogą być przeładowywane na pociągi i samochody, które dostarczą je do odbiorców w zachodniej i południowej Europie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bytomiu

kiedy
2021-01-30 17:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 16:00
miejsce
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom,...
wstęp biletowany