Niezapomniane piękno Lwowa
Zdjęcia Lwowa z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesne fotografie autorstwa Zenovy Pidperyhora stanowią niesamowitą kolekcję Adama Dobosza. Zdjęcia przedstawiają Lwów, którego już dzisiaj nie ma. Wprawdzie wojny nie dotknęły znacząco dawnej stolicy Galicji, lecz doszło do prawie całkowitej wymiany ludności, która wówczas zamieszkiwała Lwów, a więc: Polaków, Żydów, Niemców czy Ormian na Ukraińców i Rosjan.
Większość zaprezentowanych dzisiaj zdjęć to odbitki ze szklanych i bromowych klisz, o których opowiadała zarówno żona Adama Dobosza - rodowita lwowianka Marianna Dobosz oraz Rafał Dąbrowski. Przedstawili oni nie tylko historię Lwowa, który swoją historią sięga XIII wieku i był w granicach kilku państw, w tym Rzeczpospolitej Polskiej, Monarchii Austro-Węgierskiej, Związku Radzieckiego, czy dzisiejszej niepodległej Ukrainie, ale również wspominali o związkach Lwowa z Bytomiem, bowiem w naszym mieście znajduje się przecież Towarzystwo Miłośników Lwowa. Dzisiaj jak wspominała Marianna Dobosz Lwów jest 740 tysięcznym miastem, które odzyskuje dawny blask i dzięki kulturze oraz turystyce rozwija się i stanowi chlubę dzisiejszej Ukrainy.
Na zdjęciach można zobaczyć między innymi: centrum Lwowa, Pocztę Główną, Muzeum Dzieduszyckich, Dom Targowy, Kościół św. Jura, Ratusz, Dworzec, zajezdnie tramwajową, Teatr Miejski, Politechnikę Lwowską, Uniwersytet Lwowski, bramę Cmentarza Łyczakowskiego, Pałac Sapiehów, Zakład im. Ossolińskich czy pomnik Adama Mickiewicza oraz wiele wiele innych wspaniałych miejsc, które urzekają swym pięknem. Wśród ponad 50 zdjęć historycznego Lwowa znajdują się również i te fotografie na których uwidoczniono miejsca czy budowle, które nie przetrwały do naszych czasów, a które stanowiły ważny element architektury przełomu XIX i XX wieku Lwowa.
www.bytom.pl